Arbetsgruppen för GUCH

  • 22 november 2018

Peder Sörensson (ordförande)
Patientflödeschef Medfödda Hjärtfel - GUCH
Tema Hjärta Kärl
Eugeniavägen 23, 171 76 Stockholm
08-517 747 36 alt +46-731-400059
E-mail: peder.sorensson@sll.se

Joanna Hlebowicz (vice ordförande)
Sektionen för Hjärtsvikt- och klaffsjukdomar
VO Hjärt-Lungmedicin
Skånes Universitetssjukhus
221 85 Lund
046-172633
E-mail: joanna.hlebowicz@med.lu.se

Zacharias Mandalenakis (sekreterare)
Medicinkliniken SU/Östra , Göteborg
Su sahlgrenska, 41345 Göteborg
E-mail: zacharias.mandalenakis@gu.se

Aleksandra Trzebiatowska-Krzynska (ledamot)
Kardiologiska kliniken
Universitetssjukhuset i Linköping
581 85 Linköping
010-1038378
E-mail: Aleksandra.Trzebiatowska-Krzynska@regionostergotland.se

Bengt Johansson (ledamot)
Folkhälsa och klinisk medicin
Medicin
Umeå Universitet
901 87 Umeå
090-785 27 82
Email: bengt.johansson@medicin.umu.se  

Stefan Liljedahl (ledamot)
Hjärtmottagningen
Falu lasarett 
791 82 Falun
E-mail: stefan.liljedahl@ltdalarna.se

Christina Christersson (ledamot)
Kardiologi
Akademiska sjukhuset
751 85 Uppsala
018-611 9068
E-mail: Christina.Christersson@medsci.uu.se

Ulf Thilén (ledamot och registerhållare)
Sektionen för Hjärtsvikt- och klaffsjukdomar
VO Hjärt-Lungmedicin
Skånes Universitetssjukhus
221 85 Lund
046-172633
E-mail: ulf.thilen@skane.se

Linda Ternrud (ledamot)
Sektionen för Hjärtsvikt- och klaffsjukdomar
VO Hjärt-Lungmedicin
Skånes Universitetssjukhus
221 85 Lund
046-171000
E-mail: linda.ternrud@skane.se